Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Maciej Pabich w sali koncertowej Szkoły Muzycznej

13 listopada b,r. w ramach cyklu „Gostyńskie Spotkania z Kulturą” w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu odbyło się ciekawe dwugodzinne spotkanie muzyczne.

 

Wystąpił pianista Maciej Pabich, adiunkt Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Publiczność z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała czterech wirtuozowsko wykonanych części znamienitej suity fortepianowej „Iberia” hiszpańskiego kompozytora i pianisty Isaaca Albeniza. Maciej Pabich zachwycił słuchaczy emocjonalnym wykonaniem utworów opartych na cudownym folklorze hiszpańskim, pokonując na klawiaturze w sposób mistrzowski ogromne trudności techniczne. Na koniec I części przed kawową przerwą zostały wylosowane prezenty dla publiczności.

 

W II części koncertu gostynianie z ogromnym wzruszeniem wysłuchali znane i lubiane utwory genialnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Zabrzmiały Nokturny, Walce, Wazurki, Polonezy oraz pieśni wielkiego Chopina. Maciej Pabich popisał się niezwykłym smakiem muzycznym i elegancją wykonawczą. Koncert poprowadzili, na zmianę, młody pianista i dyrektor szkoły Lajla Zaborowska, opowiadając o utworach i ciekawostkach z życia kompozytorów.

 

Znamienny fakt – słuchacze „Gostyńskich Spotkań z Kulturą” jako pierwsi w Polsce wysłuchali utworów z tak zwanego III i IV zeszytu hiszpańskiej suity, niezwykle rzadko wykonywanych „na żywo”. Maciej Pabich pracuje nad tymi częściami od sierpnia i zamierza dokonać nagrań „Iberii”. Gostyński koncert 13 listopada, „nomen omen” w piątek, był pierwszą bardzo udaną próbą publicznego wykonania.

 

Data dodania: 2018-04-19 11:59:38
Data edycji: 2018-04-19 12:00:01
Ilość wyświetleń: 421
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej